Kategórie
faktografia recenzie kní­h

Jordan Peterson – 12 pravidiel pre život

dĺžka článku: 3 minúty

„Ľudí môžete zabiť súcitom. To je situácia freudovského oidipála. Predstavte si prácu v domove sociálnych služieb. Existuje všeobecné pravidlo, ktoré môžeme použiť pri komunikácii s ľuďmi. Je to toto: Nerobte pre nikoho nič, čo by mohol urobiť sám. Iba mu to ukradnete. Predstavte si, že pracujete so staršími ľuďmi. Môže byť jednoduchšie urobiť za nich niečo, ako ich nechať sa cez to prebojovať samých. Vy im však vezmete posledné zvyšky nezávislosti a tým iba urýchlite ich úpadok. A to isté ľudia robia aj s deťmi. Odpoveď znie: prebojujte sa tým. Keď ľudia zápasia s vecami sami, využívajúc svoje vlastné schopnosti – učia sa, ako žiť. Aby ste to umožnili, musíte byť popri tom zmrd s tvrdým srdcom, ale to je to pre nich to najlepšie. Popremýšľajte o tom. Aká je alternatíva? Ak sa budeme venovať ľuďom neustále, nakoniec sa staneme hlavnou príčinou toho, že sa z nich stanú ľudia, o ktorých je vždy postarané. Toto je neuveriteľne dôležitá lekcia z víťazstva v posilňovaní nezávislosti nad príležitostným súcitom.“

– Jordan Peterson

Autor a prostredie v dvoch vetách
Jordan Peterson je klinický psychológ s desiatkami rokov praxe a profesor psychológie učiaci od Harvardu až po Toronto. 12 pravidiel predstavuje súhrn jeho vedomostí a odporúčaní pre plnohodnotný a zmysluplný život akéhokoľvek jedinca.

 1. Narovnaj sa a vypni hruď.
 2. Chovaj sa k sebe ako k niekomu, za koho si zodpovedný
 3. Priateľ sa s ľuďmi, ktorí pre teba chcú to najlepšie
 4. Porovnávaj sa s tým, aký si bol včera, nie s tým, aký je niekto iný dnes
 5. Vychovávaj svoje deti tak, aby sa ti nesprotivili
 6. Než začneš kritizovať svet, zameť si pred vlastným prahom
 7. Usiluj o to, čo je zmysluplné, nie výhodné
 8. Hovor pravdu, alebo aspoň neklam
 9. Počúvaj druhých, akoby vedeli niečo, čo ty nevieš
 10. Vyjadruj sa presne
 11. Nechaj deti, nech si jazdia na skateboarde
 12. Keď na ulici stretneš mačku, pohladkaj ju

Žiadne z uvedených pravidiel neznie tak, akoby bolo prelomové. Znejú ako niečo, na čo by človek prišiel aj sám, keby dostatočne dlho sedel na mieste a úporne nad tým premýšľal. Čím je teda táto kniha taká zásadná?

Z psychologického hľadiska je preukázané, že človek úplne inak vníma fakty, ktoré tuší, keď ich vidí pred sebou jasne napísané. Mnoho vecí nám je v živote zrejmých, no musí nám ich niekto povedať a vysvetliť, prečo to tak je. To je presný prípad tejto knihy. Peterson nielen vysvetľuje, ale každé pravidlo dokladá príkladmi zo svojej dlhoročnej praxe klinického psychológa, biblickými príbehmi, krutosťami, ktoré sa odohrali vo svete v 20. storočí alebo z vlastného rodinného života, ktorý tiež nie je ideálny. Širokým spektrom príkladov ukazuje, že tieto pravidlá nie sú relevantné len pre niekoho či platia len v určitej oblasti života, ale majú univerzálnu použiteľnosť.

A neberie si pri tom servítku pred ústa:

„Jednotlivec musí byť obmedzovaný, formovaný, snáď aj dotlačený na pokraj skazy, reštriktívnou, ucelenou disciplinárnou štruktúrou, než sa naučí jednať slobodne a kompetentne.“

Ako psychológ si uvedomuje obmedzenia a slabé stránky ľudskej mysle. A v týchto prípadoch nechodí jemne okolo horúcej kaše, nerozpráva v metaforách ani sa nesnaží učičíkať čitateľa, ako to má vo zvyku väčšina motivačných autorov. Peterson ti to priamo chrstne do ksichtu. Toto je život. Je dlhý, ťažký a plný utrpenia. Aby mal pre teba aspoň nejaký zmysel, zamysli sa nad týmto. Si ale obyčajný a nedokonalý človek a máš tieto obmedzenia. A tak podobne. Pre mňa je však práve tento štýl čerstvým závanom v už tak prekvetinkovanom priestore kníh o živote, motivácií či sebarozvoji. Vždy som mal rád úprimných a vecných ľudí. A táto kniha je k čitateľovi rozhodne úprimná a vecná. Vrcholom tohto prístupu bol pre mňa úvod do jedného z pravidiel (už si však nepamätám, do ktorého), ktorý znel:

Keby ste neboli hlúpi, nemali by ste hlúpe problémy.

Na jednej strane som sa niekoľko dlhých sekúnd smial. Na druhej strane si to pamätám ako jeden z ťažiskových odkazov celej knihy, ktorý svojou úprimnosťou a priamočiarosťou tne priamo do živého.

Ale nejde o arogantný či odmeraný prístup intelektuála k nevzdelanému čitateľovi. Práve naopak. Tisícky hodín strávených s pacientmi či neľahký údel vo vlastnej rodine dáva jeho radám osobný rozmer nedokonalého jednotlivca, akým je každý z nás. Čitateľ tak má miestami pocit, že sa kniha rozpráva priamo s ním a citlivo berie ohľady na jeho nedokonalosť.

Krátke zhrnutie
Jordan Peterson na 380 stranách predstavuje pohľad a návod na zmysluplný a naplnený život, ktorý môže človek v dnešnom chaotickom svete prežiť. Svoje odporúčania zakladá na dekádach praxe klinického psychológa a stavia ich na všeobecných pravdách, platných naprieč celým spektrom ľudského života či jeho histórie.

Túto knihu si kúp, ak:

 • ti nevyhovujú klasické motivačné diela a ich autori,
 • máš rád úprimné a dobre mienené rady,
 • chceš nahliadnuť do spôsobov modernej psychológie.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (16,46€, ????????), elektronickej (11,90€, ????????) podobe alebo na Audiolibrix ako audioknihu (10,95€, ????????).

Zdieľať: