Kategórie
beletria poviedka recenzie kní­h

Dmitry Glukhovsky – Poviedky o Rusku

dĺžka článku: 4 minúty

Keď som dostal do ruky Poviedky o Rusku od svetoznámeho autora, ktorý sa preslávil sci-fi post-apokalyptickou trilógiou Metro, čakal som obdobnú tématiku. O to viac som bol prekvapený skutočnosťou, že ide o súbor kritických poviedok opisujúcich súčasnú situáciu v tejto krajine. A zvládnuté sú naozaj bravúrne.

Nasledujúca recenzia je písaná bez „spoilerov“ (informácii, ktoré prezradzujú kľúčovú udalosť deja alebo isté predom nečakané formálne postupy či zvraty v príbehu). 

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Dmitry Glukhovsky je ruský 38 ročný sci-fi autor, ktorého preslávilo najmä dielo Metro 2033 s jeho neskoršími voľnými pokračovaniami (Metro 2034 a Metro 2035). V Poviedkach o Rusku sa snaží čitateľovi vysvetliť, prečo Rusko nejde pochopiť rozumom.

Rusko nie je krajina, Rusko je životný štýl.“ Aj v tomto duchu sa internetom šíria tisíce videí zachytávajúce každodennú realitu v tejto krajine a správanie jej obyvateľov. A vtipy? Tie všetci poznáme. Štát, kde vládne silný a charizmatický Rus bez ohľadu na to, aký je oficiálny názov jeho funkcie. Krajina, kde médiá vždy čakajú na „oficiálne vyjadrenie vlády“ a kde láska k alkoholu a rýchlo zarobeným peniazom prevyšuje všetky ostatné lásky.

V šestnástich poviedkach Dmitry postupne odhaľuje jednotlivé neduhy obrovského ruského molocha, ktorý mal počas svojej histórie niekoľko názvov, no hlboko v jeho vnútri sa nikdy nič nezmenilo. Kult otca vlasti, korupcia, byrokracia, oligarchovia, lenivý štátny aparát, prehnité politické zákulisie, štátna bezpečnostná služba a všadeprítomný strach zo sledovania, médiá hlásajúce iba jednu skutočnú pravdu, závisť, alkoholizmus a naivita obyvateľov. To sú všetko témy, ktoré Glukhovsky postupvne vyťahuje v jednotlivých poviedkach na svetlo a kriticky o nich hovorí. Nezapiera pri tom však svoju lásku k sci-fi žánru. V niektorých príbehoch si povoláva na pomoc návštevu mimozemštanov či pekelné sily, čím konkrétnu tému ďalej zveličuje. Tá v takomto podaní vyznieva v očiach „nie-Rusa“ ešte neuveriteľnejšie a absurdnejšie.

Nedá sa pritom povedať, že by šlo o buričské, politické, protivládne či nenávistné dielo. Poviedky o Rusku sú skvelým materiálom pre vytvorenie si obrazu o súčasnom Rusku pre všetkých, ktorí život v tejto krajine bližšie nepoznajú. Svojim spôsobom sú uveriteľné aj neuveriteľné zároveň.

Krátke zhrnutie:
Šestnásť poviedok na 256 stranách (cca. 16 strán/poviedka) popisuje súčasný stav a fungovanie v rozlohou najväčšej krajine sveta, od najmocnejšieho lídra až po najjednoduchšieho človeka na vidieku. Autor sa kriticky stavia ku všetkým paradoxom života Rusov a Ruska, pričom na pomoc si berie sci-fi a fantasy prvky, ktoré tieto paradoxy ďalej zveličujú.

Kúp si knihu, ak:

  • máš rád YouTube videá a vtipy o Rusku,
  • si v Rusku ešte nebol,
  • rád čítaš pred spaním (poviedky sú na to ideálne).

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • máš menej ako 25 rokov,
  • nemáš rád zákulisie politky,
  • máš rád dlhé texty a hĺbkový rozvoj postáv.

Nájdeš ju napríklad v Martinuse vo fyzickej podobe alebo ako e-knihu.

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: