Kategórie
beletria recenzie kní­h

Celeste Ng – Stačí škrtnúť zápalkou

dĺžka článku: 3 minút

Recenzie hovoria, že ide o ženský román určený pre ženy. Aj keď drvivá väčšina deja sa točí okolo ženských postáv, v skutočnosti ide o konflikt dvoch svetov. Sveta bohatej a úspešnej rodiny, ktorá nikdy nepocítila núdzu, a sveta umelkyne a jej dcéry, ktoré celý život cestujú z miesta na miesto, byty si zariaďujú z nepotrebného nábytku iných a žijú najmä pre to, aby boli spokojné. Už dávno som neprečítal knihu len za 3 dni.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Celeste Ng je americká spisovateľka s čínskymi koreňmi. V knihe Stačí škrtnúť zápalkou opisuje stret rodiny z vyššej strednej vrstvy žijúcou usporiadaným životom so ženou, ktorej jednoduchý životný štýl je obetovaný len a len umeniu.

Shaker Heights je prominentná štvrť neďaleko Clevelandu. Vo veľkých domoch žije už tretia generácia rodín, ktoré túto štvrť založili. Ich dvorčeky, životy aj koníčky sú maximálne usporiadané a naplánované. Majú predpísanú maximálnu výšku trávnika ako aj architektonické štýly a farby, ktoré môže na svoje fasády použiť. Sú to ľudia, ktorí nepripúšťajú, že by mohli byť neúspešní. Nejde ale o snobov – skôr o sebavedomých jedincov predurčených na úspešný a pohodlný život.

Richardsonovci sú idylická americká rodina. Otec je právnik, mama miestna novinárka, najstaršia dcéra miláčikom školy, najstarší syn športovcom a lámačom ženských sŕdc a tak ďalej. Do Shaker Heights sa nasťahuje fotografka Mia so svojou dcérou Pearl, ktorým Richardsonovci prenajmú polovicu svojho druhého domu. Žijú nomádskym spôsobom života a peňazí majú akurát tak, aby vyžili. Mia je fotografka, ktorá predáva svoje fotky. Nie je ešte natoľko dobrá, aby to jej a jej dcére zabezpečilo živobytie, tak robí vedľajšie roboty.

Pearl sa skamaráti s mladými Richardsonovcami a je očarená ich životným štýlom. Richardsonovci ju prijmú najprv zo zvedavosti, no neskôr sú aj oni fascinovaní, ako môže niekto žiť jej spôsobom života. Dva rozdielne svety sa stretnú ako dve besné vlny a začnú sa prelievať jeden cez druhý. Mladí sa, napriek svojim odlišnostiam, skamarátia a prenikajú hlbšie do svojich svetov.

Hoci sa protagonisti navzájom nechápu a miesta by si vymeniť nikto z dotyčných nechcel, navzájom sú sebou fascinovaní. Deťom z bohatej rodiny otvára oči jednoduchosť, čistota a živelnosť spôsobu života Pearl a jej matky. Pearl je zase unesená predstavou stálej adresy a pevného rodinného zázemia. Autorka dokázala fantasticky opísať tieto dve rozličné životné filozofie a ich vzájomné prieniky. A to nielen na maličkostiach (Pearl je unesená mramorovou kuchynskou linkou a talianskou podlahou, Richardsonovci zase predstavou rôznorodých vankúšov na zemi namiesto gauča), ale aj pri postojoch k životným krízam.

Eskalácia a zvraty deja sú najsilnejšou stránkou celej knihy. Detské kamarátstva sa postupne menia na priateľstvá a postupne so sebou prinášajú lásku, žiarlivosť, sklamanie, huncútstva ale aj silné medziľudské momenty. Chtiac-nechtiac sa do toho zapájajú či zamotávajú aj rodičia a susedia. Reálnosť a vývoj postáv sú úžasné, navyše kolízie týchto dvoch svetov zamávajú všetkými zúčastnenými, ktorí začnú robiť veci, na ktoré by predtým ani nepomysleli. Autorka vyslala neuveriteľne presnú sondu do niekoľkých typov ľudského charakteru zároveň a do posledných stránok nie je jasné, ako sa kto zachová a ako to celé dopadne.

Sám som sa pristihol, ako si mením denný program len preto, aby som knihu čo najskôr dočítal.

Krátke zhrnutie:
V románe sa na 334 stranách vyvinie fascinujúci príbeh dvoch rodín. Úplnej a mnohodetnej rodine, ktorá nikdy nepoznala núdzu, vojde do života umelkyňa so svojou dcérou, ktorá nikdy nepoznala svojho otca. Navzájom sa spoznávajú a snažia sa pochopiť životné štýly svojich náprotivkov. Postupne sa ich príbehy zamotávajú a prerastú do záveru, ktorý je jasný hneď od začiatku, ale zároveň nečakaný.

Knihu si určite kúp, ak:

  • máš rád príbehy o konflikte životných filozofií,
  • sa ti v detstve páčila tematika dobra a zla,
  • (nemôžem si pomôcť, ale) ak si žena 🙂

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • si muž :),
  • máš rád príbehy s väčším množstvom akcie a menej „omáčkami“.

Stačí škrtnúť zápalkou si môžeš kúpiť v tvrdom obale (11,10€) alebo ako e-knihu (9,70€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: