dĺžka článku: 3 minúty
Atlas pokrčil plecami je najlepšia kniha, akú som kedy čítal. Bodka. Tu by som mohol recenziu s čistým svedomím ukončiť, nakoľko som povedal to najdôležitejšie a vy by ste mali utekať do najbližšieho kníhkupectva a jeden výtlačok si hneď kúpiť. Keďže ma však nie každý pozná, poďme na to aj štandardným spôsobom.
Autor a prostredie v dvoch vetách:
Ayn Rand, ktorá sa narodila v Rusku a žila v Amerike, sa okrem úspešnej spisovateľskej kariéry zapísala do histórie aj ako filozofka, nakoľko vyvinula nový filozofický smer – objektivizmus. Atlas pokrčil plecami, jej najznámejšie dielo, písala 6 rokov a hoci bolo publikované v roku 1957, jeho neuveriteľná nadčasovosť z neho aj v súčasnosti robí jednu z permanentne najpredávanejších kníh.
Nasledujúca recenzia je písaná bez „spoilerov“ (informácii, ktoré prezrádzajú kľúčovú udalosť deja alebo isté predom nečakané formálne postupy či zvraty v príbehu).
Dej sa odohráva v dystopických Spojených štátoch amerických, ako jednej z poslednej krajín sveta, kde ešte stále vládne demokracia a kapitalizmus (hoci už v značne zdeformovanej a ďalej sa deformujúcej podobe). Ústrednými postavami príbehu sú priemyselníci, majitelia veľkých spoločností a predstavitelia politickej moci, unikátne vyprofilovaní ako nezameniteľné charaktery, ktoré bez problémov nájdete aj v dnešnej spoločnosti. V širokom a farebnom spektre týchto postáv si takmer každý nájde obraz seba samého a v iných postavách zbadá črty svojich známych, priateľov či spolupracovníkov. Zážitok z čítania sa tým posúva na úplne inú úroveň, keďže dostáva osobný rozmer. Niekedy som sa dokonca pristihol (a známi, ktorí čítali knihu mi podobnú skúsenosť tiež potvrdili), že som musel odložiť knihu na chvíľu nabok, nakoľko som bol rozčúlený z konania postáv a bral som ich konanie osobne. Knihu som však musel po chvíli chytiť opäť, nakoľko vtiahnutie do príbehu je famózne a kniha sa len veľmi ťažko odkladá.
Poznámka (nie tak úplne) pod čiarou: Tu musím poukázať na ďalší veľmi zaujímavý aspekt diela - každý čitateľ sa bude na príbeh pozerať z prizmy svojho vlastného pohľadu/postavy, čím následné diskusie o knihe s inými (charaktermi) čitateľmi sú viac než zaujímavé. Rozhodne odporúčam sa do nich púšťať.
Okrem nezameniteľných postáv sa Atlas točí okolo tém, ktoré sú aktuálne a kontroverzné pre každú fázu vývoja spoločnosti. Okrem filozofickej stránky zaoberajúcej sa „etickým egoizmom“ či „racionálnou sebeckosťou“ si Ayn Rand berie na mušku širokú škálu problémov, akými sú napríklad rozpor medzi vládou a podnikateľmi, vlastníckymi právami a individualizmom či tzv. súhlasom obete, ktorý je zvládnutý priam majstrovsky.
A hoci sa to možno z predchádzajúceho odseku nezdá, Atlas je stále plne beletrické dielo s ťažiskom na príbehu, postavách a ich vývoji, do ktorého žiadna z daných tém nevstupuje priamo. Nemusíte sa teda báť, že by ste narazili na filozofické, ekonomické či politické odseky, pasáže, monológy či dialógy. Atlas je vynikajúcou kombináciou žánrov mystery, romantiky a science fiction (nakoľko však kniha bola vydaná v roku 1957, dnešnému človeku ako sci-fi nepríde.)
Ďalšou nezameniteľnou črtou knihy je vysoký počet „wow“ efektov na stranu. Poznáte to, keď si prečítate nejakú vetu, myšlienku či metaforu, poviete si „wow“ a prečítate si ju ešte dva- či trikrát, uznanlivo pokývnete hlavou nad majstrovstvom autora, prípadne si ju chcete zapamätať alebo zapísať? Takýchto „wow efektov“ nájdete v bežnej knihe možno zopár. V Atlase často nemáte problém ich narátať päť na jednej dvojstrane!
Krátke zhrnutie:
Dielo je (v našich reáliách) rozdelené na tri samostatné knihy, každá presahujúca štyristostranovú hranicu, tretí diel dokonca šesťstostranovú. Nemôžem ale povedať, že jednotlivé diely majú kvalitatívne klesajúcu tendenciu (druhý diel je podľa môjho názoru ešte lepší, ako prvý). Príbeh popisuje súboj niekoľkých hlavných postáv žiť a tvoriť systémovo v nesystémovom svete, konať logicky v realite, ktorá o posledné zvyšky logiky prichádza.
Absolútne najlepšia kniha, akú som kedy čítal. Kúpiš si ju napríklad v Martinuse (9,86€).
Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!