V sobotu 4. júla sa uskutočnil v poradí už šiesty bratislavský TEDx. Osobne som sa naňho tešil už od skončenia toho piateho. A môžem povedať, v mnohom naplnil či dokonca prekonal moje očakávania. Znova sa ma po skončení konferencie zmocnil ten pocit, že so svojím časom a mozgovou kapacitou strašne mrhám a namiesto toho môžem vyriešiť toľko problémov sveta, že až hanba mi. Ak nič iné, už len toto je pre mňa indikátor, že ročník bol vydarený a výber rečníkov skvelý. Kto ma najviac zaujal?
Jozef Schovanec (matematik a filozof)
Jednoznačne najlepšia pednáška. Multilingvista s Aspergerovým syndrómom nastavil zrkadlo nám, „normálnym“ ľuďom, vďaka ktorému sa mnohým chcelo plakať, no spôsob jeho podania nútil k neutíchajúcim výbuchom smiechu a najdlhšiemu standing ovation spomedzi všetkých rečníkov. A pritom na generálke predniesol úplne odlišný talk!
Martin Pyšný (grafický dizajnér)
Druhá najlepšia prednáška. Mladý človek, ktorý pochopil svoj hendikep dyslexie, dokázal ho pomenovať a pretransformovať do vizuálnej podoby a na jeho základe navrhol úžasný font, ktorý pomôže ďalším ľuďom s podobnými problémami v ich neľahkom boji s písmenkami.
Adriana Debnárová (architektka)
Mladá baba, uzatvárajúca top 3 na tohtoročnom TEDx. Držiteľka svetového ocenenia najlepšej architektonickej práce v extrémnom prostredí. Navrhla jedno riešenie pre putujúce duny, rozširujúcu sa púšť, nedostatok poľnohospodárskych plôch a problém s bývaním v celej saharskej oblasti súčasne. Klobúk dole.
Ak by som mal porovnať z predchádzajúcim ročníkom, TEDx 2015 bol z pohľadu kvality prednášok a prednášajúcich o málo slabší. Pri niektorých rečníkoch sme mali pocit, akoby neboli na prednášku vopred pripravení či nevedeli, akým spôsobom majú dané posolstvo poslucháčom odovzdať. Ale za to nemožno viniť nikoho. Všetky prednášky sa objavia na TEDx BA webe okolo októbra, určite ich nezabudnite zhliadnuť!
Ako každý rok, aj tentoraz prišli nečakane, no očakávané, problémy technického charakteru. Tie sa prejavili počas a po prednáške Nikosa Georgatzisa, ktorý bol nimi riadne rozhodený. Tlieskam ale duchaprítomnosti organizátorov, ktorý ihneď prerušili blok a ten ďalší začali s moderátorom, ktorý po predstavení sa povedal: „… a som zodpovedný za techniku.“ Publikum s úsmevom a potleskom odpustilo.
Nedá sa mi ale nevyjadriť k umeleckým vystúpeniam na tohtoročnom TEDx:
Hudobné duo Tante Elze bolo vyslovene zlé. Klaviristka a vokalistka by mala ostať iba pri klavíri. Hudba samotná bola dobrá a keď človek zavrel oči, začali ho atakovať alfavlny. Ale hlasový prejav, snažiaci sa kopírovať Alanis Morisett, bol v angličtine sťažka priemerný, v slovenčine katastrofálny. Úlohu jej spoluúčinkujúceho som nepochopil a hoci je to cynické, mohol byť nahradený jednoduchým softvérom.
No stále lepšie ako Elledanse. Hoci ich vystúpenie bolo postavené na kopírovaní hitov z YouTube (dokonca aj font použili rovnaký), samotné spracovanie bolo nedomyslené a len podčiarklo súčasný problém mladej divadelnej generácie. Tá len s ťažkosťami (česť výnimkám) vie vymyslieť niečo originálne a častokrát (ako aj teraz) prezentuje divadelné umenie iba ako zosmiešňovanie seba samého na úrovni vystúpenia v škole prírode.
Čo sa týka nedostatkov z minulosti, organizátori vypočuli spätnú väzbu z minulých ročníkov a TEDx 2015 sa zlepšil o 1000%. Absentujúce reálne prepojenie účastníkov bolo tento rok vyšperkované nespočetnými aktivitami a medzihrami, ktoré nás vyslovene nútili hľadať a oslovovať ďalších členov pomyselných tímov, zoznamovať sa s neznámymi osobami a jednoducho sa zabávať. Taktiež obmedzené možnosti sedenia a malé stolíky v catering zóne mali za následok vznik spontánnych a veľmi príjemných rozhovorov.
Miesto konania sa nezmenilo, ale ani nebolo treba. Nová budova Slovenského národného divadla ponúka rozsiahle a na úrovni vybavené priestory pre pohodlné sedenie a nasávanie myšlienok, catering bol na veľmi vysokej úrovni, dokonca konečne pribudla aj čerstvo mletá káva! Hoci len vo forme malého stánku, no dlhokánske rady určite organizátorom napovedia, čo s tým treba do budúcna robiť 🙂
Takže máme za sebou ďalší vydarený ročník a už teraz sa úprimne teším na ten nasledujúci.
Viac fotiek nájdete na FB stránke bratislavského TEDx. Nezabudnite ich začať sledovať! Fotky použité v článku sú dielom Petra Dzurjanina.