dĺžka článku: 3 min
aktualizované k 7.5.2022
Vydávam slovenský newsletter. Odoberám niekoľko zahraničných. Ale iba málo slovenských. Počas uplynulých dvoch rokov som stále cítil akúsi potrebu dorovnávať zaujímavosti, ktoré zbieram z celého sveta o niečo geograficky bližšie mojej krajine.
Iste, odoberám aj pár českých newsletterov, ale predsa len… A tak mi jedného dňa, celkom prirodzene, napadlo, že si vyhľadám nejaké slovenské newslettere a prihlásim sa na ich odber. A tu nastal problém.
Poctivý slovenský newsletter sa takmer vôbec nedá nájsť. Keď človek zadá do vyhľadávania slová „slovenský newsletter“, prvých niekoľko stoviek výsledkov je prakticky nepoužiteľných (ver mi, vo výsledkoch vyhľadávanie som bol tak hlboko, že by malo byť zakázané sa tak ďaleko vôbec preklikať). Zaplnia ich odkazy na stránky médií, všemožné portály, rôzne asociácie či firmy. Takmer žiadne individuality.
Ak sa tam však aj nejaké objavili, väčšinou to boli len služby alebo blogy, ktoré posielali pravidelný automatizovaný prehľad nových príspevkov na tej-ktorej stránke. A tak, na základe trochu zbastardeného motta Jakuba Ptačina, som si povedal, že článok, ktorý by som chcel nájsť, napíšem sám.
Na začiatok som potreboval definovať, čo presne znamená „slovenský“. Ako som už spomenul vyššie, newslettere médií, portálov, spolkov či firiem ma nezaujímali. Často ide o algoritmami automatizované maily, možno kde-tu s nejakým doplneným úvodom či upravenou textáciou. Taktiež obsah týchto newsletterov je väčšinou orientovaný na činnosť samotného vydavateľa, či už je to potreba predať produkt alebo službu, promovať nejaký tovar alebo naháňať kliknutia na stránku. Ja som ale hľadal reálne a úprimné výtvory zaujímavých a/alebo kreatívnych jednotlivcov – takých, ktorých primárnym cieľom newslettera nie je dosahovanie zisku alebo obludná sebaprezentácia.
Ďalším krokom bola definícia slova „newsletter“. Na mnohých blogoch sa síce dá nájsť odkaz na prihlásenie sa do newslettera, ale v 99% prípadoch ide taktiež o automatizovaný, spravidla týždenný, súhrn článkov, ktoré na danom blogu pribudli. So žiadnou pridanou hodnotou. Toto ma tiež nezaujímalo. Hľadal som človeka, ktorý sa newsletteru proaktívne venuje a je jeho kurátorom.
Po niekoľko hodinovom hľadaní som napokon našiel zopár jednotlivcov, ktorí zodpovedali týmto kritériám. Prelustroval som ich stránky, niektorých z nich som oslovil priamo a postupne som tak mohol vytvoriť malý zoznam oduševnených Slovákov, ktorý vydávajú newslettere. Nasleduje teda ich prehľad (nezoradený podľa akýchkoľvek kritérií), spolu s krátkym popisom priamo od daného autora. Po kliknutí na príslušný odkaz sa dostaneš priamo na stránku, kde sa môžeš prihlásiť na odber.
Občas posielam newsletter (väčšinou menej ako 12x ročne) s novými epizódami podcastu alebo zaujímavými vecami, na ktoré som prišiel. Nakoľko sám nerád dostávam spam, snažím sa, aby tento newsletter bol dostatočne zaujímavý – taký, aký by som chcel dostať do môjho inboxu aj ja.
Jakub Ptačin (v čase poslednej aktualizácie neaktívny)
Newsletter, aký by som chcel čítať, a preto ho budem písať.
Každý týždeň jedna téma na 500 slov a 3 minúty čítania + link na dobrú knihu pre tých, ktorí chcú ísť hlbšie.
Róbert Chovanculiak – Pokrok bez povolenia
Newsletter je o konflikte digitálnych technológií 21. storočia so svetom kamenných inštitúcií 20. storočia.
Juraj Karpiš – Zlé peniaze, dobrý život
O peniazoch, ekonomike a snahe prežiť život čo najlepšie na prvý pokus.
Anton Dúbravec – Digitálne novinky
Každých 7 dní pre vás pozbieram aktuality a zaujímavosti, ktoré vám pomôžu udržať sa v obraze v digitálnych témach. K tomu pripojím tip na podcastu, knihu alebo niečo iné, čo vás môže posunúť vpred.
Peter Rúfus – RuFsletter (len pre úplnosť 🙂
Odkazy na zaujímavé články, stránky, aplikácie a programy, vychytávky a hacky pre zjednodušenie života, tipy na návštevu rôznych miest, osobné odporúčania filmov, seriálov a dokumentov, recenzie mnou prečítaných kníh, skvelú hudbu, a novinky na mojom blogu.
Nasledujúci dvaja páni síce newsletter vydávajú, ale nejde o aktívne kurovaný obsah. Jednotlivé texty mailov sú vopred pripravené, teda nezáleží na tom, či sa prihlásiš na odber zajtra alebo o rok, vždy dostaneš rovnaký obsah. Ale keďže je týchto ľudí na Slovensku málo a v ich práci je tiež nemalá pridaná hodnota, uvádzam aj ich:
Martin Poliačik – Akadémia kritického myslenia
Martin Poliačik sa kritickému mysleniu venuje už takmer 25 rokov. Patrí medzi priekopníkov akademickej debaty na Slovensku. Aktuálne sa venuje písaniu knihy, z ktorej sa v tomto newslettri dočítate o prvých kapitolách.
Filip Kuna – marketingové a podnikateľské newslettere
Filip Kuna vydáva 3 newslettre, jeden týkajúci sa marketingu, ďalší podnikateľských rád a pripravuje kurz time managementu (jednotlivé hľadaj v hlavičke webu).
Okrem toho som našiel aj jednotlivca, ktorý sa venuje niečomu, čo veľmi pripomína newsletter, ale nie je to newsletter v pravom slova zmysle:
Fero Volár – Weekly (podstránka na blogu)
Cez týždeň vidím niekoľko tisíc zaujímavých článkov. Niektoré sú lepšie iné horšie, niektoré mi niečo dajú iné vezmú. Toto je pravidelný týždenný výber tých najlepších.
Áno, Slovákov vydávajúcich newslettre je málo. Alebo sú ťažko dohľadateľní. Preto ak vieš o niekom ďalšom, kto vydáva newsletter, nie je tu uvedený a spĺňa uvedené kritériá, daj mi vedieť v komentároch a ja ho do zoznamu doplním.