Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Ako ti môžem pomôcť?

dĺžka článku: 2 minúty

V živote sa neraz človek dostane do situácie s inou osobou, kedy netuší, čo by mohol pre toho druhého urobiť. Chce pomôcť, chce uľahčiť jej údel, chce byť oporou. Častokrát sa aj opýta tu jedinú otázku, ktorá ho v tej chvíli napadne: „Ako ti môžem pomôcť?“

Nezáleží na tom, či na druhej strane ide o úmrtie blízkej osoby, rozchod s dlhoročným partnerom, výpoveď z práce či len ťažké obdobie. Chceme byť s ním, chceme byť pri ňom, chceme mu pomôcť. Ale nevieme ako.

Pravdepodobne si mnohokrát dostal jednu z odpovedí:
„Nie, ďakujem.“
„Si milý, ale nemáš ako.“
„Ďakujem, to prejde.“

A podobne. Asi len málo krát si dostal konkrétne zadanie či úlohu. Problémom je, že človek, ktorý potrebuje pomoc, už v danom štádiu nemusí mať kapacitu na to, aby vedel, čo by mu mohlo pomôcť.

Skúsme však zmeniť otázku. Oveľa lepším spôsobom, ako vyjadriť svoju účasť a ochotu pomôcť, je ponúknuť seba samého. Svoje špecifické a autentické ja. Pri niekom, kto smúti, je zaneprázdnený má bolesti či je preťažený, skúsiť sa spýtať seba samého: „Čo mu môžem ponúknuť?“

Nemalo by to však byť niečo, čo by si normálne nerobil. Preto je otázka „Ako ti môžem pomôcť?“ záludná pre obe strany. Skús namiesto toho ponúknuť niečo, v čom si dobrý. Niečo, čo si sám užívaš. Táto energia navyše môže byť práve to, čo ten druhý potrebuje.

„Nechceš ísť na prechádzku? Poznám miesto, kde majú dobrú zmrzlinu.“
„Nechceš o tom hovoriť? Poďme si pozrieť ďalší diel Vikingov, aby si na to nemusel chvíľu myslieť.“
„Pozri, urobil som ti moje slávne špagety.“

Iste, ten druhý ťa môže odmietnuť. A to je v poriadku. No ponúknuť človeku v núdzi to najlepšie zo seba samého je častokrát oveľa cennejšie a účinnejšie, než skúšať dokola stále tú istú otázku, ktorá nefunguje.

Zaujal ťa text? Prihlás sa na odber RuFslettru a podobné kúsky dostaneš priamo do svojej schránky každú nedeľu.

Zdieľať:
Peter Rúfus
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.