Kategórie
faktografia recenzie kní­h

Nick Bostrom – Superintelligence

dĺžka článku: 3 minúty

Kniha Superintelligence je bibliou na poli umelej inteligencii rovnako, ako je Nick Bostrom v súčasnosti jej žijúcim bohom. Najodbornejšie dielo o umelej inteligencii od najfundovanejšieho experta sveta. Referencie na ňu som nenachádzal nielen u Elona Muska či Billa Gatesa, ale v každom serióznejšom článku o AI, ktorý som na internete našiel. Tak som sa do nej pustil. 

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Nick Bostrom, okrem toho, že je filozofom zaoberajúcim sa existenčným rizikom, antropickým princípom, etikou ľudsko-strojového vylepšovania, riaditeľom Inštitútu budúcnosti ľudstva na oxfordskej univerzite a autorom vyše 200 publikácii, je svetovým expertom číslo jeden na problematiku umelej inteligencie. Superintelligence je jeho zatiaľ vrcholné dielo, ktoré komplexne pojednáva o problematike umelej inteligencie.

Odbornosť Nicka Bostroma v tejto téme dokazuje fakt, že v súčasnosti je bezpochyby najviac vyzdvihovaným a citovaným autorom na poli umelej inteligencie. Už dva razy bol zaradený na zoznam 100 najväčších svetových mysliteľov (Foreign’s Policy Top 100 Global Thinkers list). A práve kniha Superintelligence priviedla Billa Gatesa a Elona Muska (okrem iných) k ich súčasným aktivitám a veľkým finančným dotáciám na výskum a vývin bezpečnej umelej inteligencie. Ak by si teda chcel čítať niečo o umelej inteligencii od najpovolanejšieho človeka, už nič lepšie nenájdeš.

Kniha je neuveriteľne tematicky komplexná, no stále si zachováva pomerne rozumnú rozsiahlosť. Po jej prečítaní som nevedel nájsť oblasť umelej inteligencie, ktorá nebola spomenutá, vysvetlená alebo objasnená. Od jej historického vývoja, siahajúceho polstoročie do minulosti, cez všetky možné cesty, spôsoby a rýchlosti, ako ju dosiahnuť, jej rôzne typy, mutácie či vzťahy s človekom, dopady na človeka, planétu či vesmír, jednotlivé scenáre vývoja, aspekty, riziká, prínosy, výhody, nevýhody, odchýlky od trasy a ich následky až po jednotlivé bezpečnostné opatrenia, poistky a záruky, ktoré by sa mali naprogramovať počas jej vývoja. Pri čítaní som dosahoval taký ten uspokojivý pocit, ako keď čítaš rozšírenú formu abecedy a vieš, že ti absolútne žiadne písmenko neutieklo.

Kniha je kvôli tomu (alebo práve preto) písaná veľmi odborným štýlom. Hoci Nick v predslove zdôrazňuje, že sa snažil písať jednoduchým štýlom, pretože jeho cieľom je priblížiť túto problematiku bežnému čitateľovi – neexpertovi. Avšak hneď na druhej strane sa stretávame s odbornými termínmi, z ktorých sa nám po chvíli môže zatočiť hlava. Bohužiaľ, toto je daň, ktorú musí čitateľ zaplatiť za knihu od svetového experta opisujúceho technicky náročnú tému. Je to jej jediným negatívom.

Kniha bola napísaná v roku 2014, čo má svoje silné aj slabé stránky. Tri roky na poli techniky, výskumu a Moorovho zákona sú takmer ako tri dekády v živote človeka. Ak podrobne sleduješ vývoj umelej inteligencie, natrafíš v knihe na minimálne tucet oblastí, v ktorých pokrok od roku 2014 už napredoval. Ak však vývoj AI podrobne nesleduješ, nemaj starosti, kniha na teba bude pôsobiť „wow“ dojmom. Naopak, silnou stránkou tohto trojročného rozdielu je, že dodáva veľký optimizmus v umelú inteligenciu a jej vývoj. Uvediem príklad: Nick v kapitole o dominancii umelej inteligencie nad človekom (ktorá bola už vtedy dokázaná víťazstvami AI nad svetovými majstrami v šachu, GO a vedomostnej súťaži) hovorí, že v komplexnej PC hre dokáže umelá inteligencia poraziť človeka do desiatich rokov. Pričom už dnes vieme, že tento míľnik máme za sebou (DoTA 2). Tieto „nezrovnalosti“ hrejú technofila pri srdci, pretože ak svetový expert na problematiku predpovie desať rokov a už o tri roky sa to stane skutočnosťou, človek získa značnú vieru vo vedecký pokrok.

Krátke zhrnutie:
Kniha je doslova ako dvojsečná sekera. Hoci na jednej strane môže odradiť priveľmi technickým (miestami až učebnicovým) štýlom písania a náročnými výrazmi, na strane druhej ponúka obrovskú studnicu vedomostí o téme, ktorá bude najhlasnejšie rezonovať technologickým svetom počas najbližších dekád. Veľa ľudí dokonca predpovedá, že je to posledná dôležitá téma, akej sa bude ľudstvo kedy venovať. Lebo všetky ďalšie témy následne vyrieši umelá inteligencia sama. Alebo už nebude čo riešiť…

Kúp si knihu, ak:

  • si nadšencom technologického pokroku a umelej inteligencie,
  • máš rád katastrofické scenáre vlády strojov alebo naopak, slniečkové verzie o utopickej budúcnosti ľudskej civilizácie,
  • chceš mať ucelený prehľad o v súčasnosti najdôležitejšej téme pre vedcov a ľudstvo ako také.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • ťa technológie až tak nezaujímajú,
  • nemáš rád odbornú literatúru,
  • kladieš na zrozumiteľnosť a tok textu väčší dôraz ako na jeho obsah.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v anglickej (10,93€) alebo českej (22,19€) verzii.

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: