Kategórie
iné

Heštegy

Aké #hashtagy (alebo heštegy ak chceme) my slovenskí twitteristi používame najčastejšie? Aké sa oplatí poznať, ovládať či šíriť, aby ste si zjednodušili a spríjemnili svoj twitter? V nasledujúcom článku vám priblížim rôzne aspekty heštegov v slovenskom prostredí. Pôvodne ma inšpiroval článok @m_jurkovic-a, ktorý by som touto cestou rád rozšíril a doplnil.

Aké heštegy používať a ako

Nechcem sa zaoberať vysvetľovaním, kde nájdete mriežku a podobne. Skôr by som chcel poukázať na nekoordinovanosť väčšiny slovenskej twitter populácie v tejto oblasti. Okrem „vrcholových twitteristov“ veľa ľudí používa heštegy celkom zbytočne, uvediem príklad za všetky:

„Idem v #bratislavskom #autobuse a počúvam dobrú #hudbu.“

Skloňovanie v heštegoch je dosť chúlostivá záležitosť. Väčšina ľudí prebrala model z angličtiny a používa ich v neurčitom tvare. V mnohých prípadoch je to akceptovateľné, treba ale podotknúť, že táto schéma sa nedá aplikovať na všetky prípady a veta:

Idem v #bratislava #autobus a počúvam dobrú #hudba.

vyzerá prinajmenšom divne. V takomto prípade by som vetu napísal normálne a za bodkou len nasekal heštegy v neurčitku.

Všeobecné pravidlo ale neexistuje. Mali by ste sa ale riadiť aspoň dvoma zásadami:
1) hešteg musí byť dosť všeobecný na to, aby nezainteresovanú osobu napadlo zadať ho do vyhľadávania a
2) musí to byť slovenské slovo.

Druhá podmienka je dôležitá najmä preto, ak sa napríklad chcem dozvedieť niečo o našich prezidentských kandidátoch v predvolebnom období, hešteg #election ma zahltí morom zahraničných tweetov, ktoré ma nezaujímajú. #voľby sú v tomto prípade tým správnym výberom, ktoré zároveň spĺňajú aj prvú podmienku.

Za ten krátky čas, kedy sa ako-tak rozbehla naša scéna, udomácnilo sa niekoľko skalných heštegov. Medzi najpoužívanejšie v oblastí médií a kultúry patrí #počúvam, #pozerám, #čítam a #hrám. Upozorňujú na skvelé seriály, filmy, hry, hudbu, knihy či články (k #počúvam a #pozerám je slušnosť pripojiť aj odkaz na danú skladbu, v prípade filmu recenziu či trailer). Na ne sú naviazané heštegy #knihomilci, #vínomilci či #kávomilci, kedy danej skupine odporúčate (na základe subjektívnych dojmov) danú knihu, druh kávy či typ a ročník vína.

S výnimočnými nápojmi a alkoholom sú spojené heštegy #pohár_vína (analogicky #pohár_piva, #pohár_whisky, #cigara a podobne.) Ostatní okamžite zistia, že si práve užívate život a môžu slúžiť aj ako akýsi prípitok do virtuálneho priestoru (#nazdravie). Neskôr sa taktiež môže objaviť tweet s tagom #drunktweet, ktorý asi netreba ďalej vysvetľovať 🙂

#otázka, #pomoc, #anketa, #hľadám slúžia na rýchle zistenie názoru či rady od vášho okolia na spomenutú problematiku. V tomto prípade danému človeku pomôže čo najviac retweetov, aby jeho prosba mala čo najväčší dosah.

Existujú aj heštegy, ktoré neviem zaradiť do žiadnej kategórie. Patria sem napríklad #milujemeslovenčinu, ktorý poukazuje na články o správnom používaní nášho materisnkého jazyka. Ďalej je to #vtip#lepšísvet a #celézle, kde sa zaraďujú obyčajné denné zážitky, ktoré spríjemňujú (či naopak) váš každodenný život.

Do tzv. „sezónnych“ heštegov by som zaradil celospoločenské udalosti ako #voľby, #slávik, #miss, #futbal, #hokej,  #olympiáda, #ms2013 no ale aj súčasnú aktuálnu problematiku ako #slovan, #konskémäso, #pápež a podobne.

Čo sa týka skratiek, aj tie sa dajú používať, no stále by som odporúčal dodržať pravidlo slovenčiny. Pekným príkladom je hešteg #FF (follow friday), kedy v piatok odporučíte svojim followerom novú osobnosť aj so zdôvodnením, prečo sa ju oplatí followovať. Problém je, že sa hojne používa v angličtine a znova sa môžete stratiť v mori zahraničných tweetov. Pekná obmena vznikla u nás v podobe #UČB (utorok čítavých blogov), kedy práve druhý deň v týždňi odporučíte vašim známym i neznámym zaujímavý blog.

Mreža versus kyslá ryba

Niektoré slovenské twitter účty sú už tak notoricky známe alebo jediné v danej oblasti, že je na zamyslenie, či sa ešte stále oplatí použiť #hešteg a nie rovno @mention. Príkladom môžu byť účty @bratislava_live, @ba_kraj alebo @cyklokoalicia. Výhodou v tomto prípade je, že sa ku konkrétnej problematike môžu vyjadriť aj kompetentní.

Čo Slováci a diakritika?

Ako ste si mohli všimnúť vyššie, veľa heštegov zahŕňa aj diakritiku. Pre niekoho nič výnimočné, iným to doslova „píli oči“. Raz mi bolo dokonca pohrozené unfollowom, že používam diakritiku v heštegoch. Ako ale bolo spomenuté, slovenské heštegy treba odlíšiť od anglických, na čo je diakritika priam ako stvorená. Nevýhodou je, že na smartfónoch či tabletoch je zadávanie mäkčeňov a dĺžňov obtiažne a preto je človek pripútaný k heštegom bez diakritiky. Ďalšie argumenty pre používanie diakritiky uvediem v ďalšom odseku.

Vyhľadávanie

Čo sa týka vyhľadávania, v twitteri je rozdiel, či dáte do vyhľadávania výraz počúvam alebo #počúvam. V prvom prípade vám hrozí aj zobrazenie tweetu bez heštegu, napr.: „Znova musím počúvať tie blbé reči v MHD…„, pričom v tom druhom len to, čo skutočne hľadáte.

V prípade diakritiky je twitter nekompromisný. Preň slová pocuvam a počúvam sú dva rozdielne výrazy a preto keď sa rozhodnete vyhľadať jeden, druhý neuvidíte a naopak*. Logicky teda vyvstane otázka, či používať heštegy kompletne v slovenčine alebo zachovať „anglický model“, tj. bez diakritiky.

Ako odpoveď uvediem teda ilustratívny príklad. Dal som do vyhľadávania (možnosť All) #pocuvam a vyhodilo mi 31 výsledkov za posledných 9 mesiacov. V prípade #počúvam to bolo vyše 60 tweetov za 2 mesiace. Komunita si teda svoju preferenciu vybrala sama.

Spravodajské weby a kľúčové slová

Ak by som mal hovoriť o našich spravodajských weboch, ako je @pravdask, @denniksme, @tvta3, @hnonline a podobne, k heštegom seriózne pristupuje iba TA3, ktorá tak robí svedomito a dlhodobo. Ak by sa tento zvyk rozšíril aj medzi ostatné a určili by si medzi sebou kľúčové slová, vyhľadávanie správ a titulkov na twitteri  by bolo podstatne ľahšie a jednoduchšie. Ak by ste totiž chceli na twitteri vyhľadávať intuitívne ako na Googli, už len samotné skloňovanie vám vyradí z výsledkov hromadu relevantných odkazov.

Snáď som vám pomohol trochu sa zorientovať v slovenských heštegoch a ich používaní. Ak som nejaký z nich zabudol, prosím hoďte ho do komentárov.

*zaujímavé ale je, že pri slove pozerám a pozerám diakritiku nerozlišuje

Zdieľať: