Kategórie
názory

To najlepšie, čo mi internet v roku 2017 priniesol

dĺžka článku: 5 minút

Ako aj minulý rok, aj teraz začnem trochou štatistiky:

  • v roku 2017 sa mi poradilo len cez Pocket prečítať o 274 článkov viac ako v roku minulom, čo je nárast o 49%,
  • to je asi 2 079 604 slov, čo predstavuje (podľa strojového výpočtu) 44 kníh,
  • zároveň sa mi podarilo dostať medzi 1% top čitateľov celej appky.

Dovolím si teda povedať, že to, čo ti teraz ponúknem, je len to najlepšie z tejto hory textu a slov. Všetky články prešli mojim stále lepšie fungujúcim dvojvstrvovým filtrom. Prvú vrstvu filtrácie predstavuje už samotné ukladanie článkov do čítačky, kam sa nedostane nič, čo by ma témou nezaujalo. Týmto filtrom neprejdú dokonca ani články, pri ktorých si poviem „to znie fajn, uvidíme, o čom to bude“.

Druhou vrstvou je kriticko-osobnostné zhodnotenie každého prečítaného článku. Pokiaľ som po dočítaní článku mal pocit „toto bolo vážne zaujímavé“, nenájdete ho tu. To jednoducho nestačí. Všetky články, ktoré tu uvádzam, vo mne zanechali ten WOW efekt, po ktorom sa vo mne niečo výrazne pohlo, niečo iné zmenilo alebo prispelo k postupnej zmene. Keď sa spätne pozriem na menovky všetkých článkov, najčastejšie sa u mňa v roku 2017 objavili tieto témy:

  • technológie,
  • aktuálne udalosti,
  • zdravie,
  • veda,
  • produktivita.

Nasledujúce články nie sú zoradené od najlepšieho po „najhorší“, nakoľko vzhľadom na úroveň autorov, ktorí ich písali, by niečo podobné predstavovalo verejnú urážku.

My Family’s Slave (56 minút, anglicky)

Súčasťou jednej americkej rodiny bola počas 56-tich rokov žena, ktorá zodpovedala za chod domácnosti, varila, žehlila, prala, upratovala, starala sa a vychovávala deti… a nikdy nedostala žiaden plat. Príbeh moderného otroctva v Amerike, ktorý skončil len pred niekoľkými rokmi. Jeden z najsmutnejších a najzarážajúcejších textov, aké som kedy čítal. K dispozícii je aj audioverzia.

The death of reading is threatening the soul (10 minút, anglicky)

Vynikajúci článok nielen o čítaní kníh a schopnosti čítať ako takej, ale aj o postupných zmenách v našom mozgu spôsobených „čítaním internetu“ a na mobilných zariadeniach.

Hiroshima (150 minút, po anglicky)

Článok uverejnený v novinách The New Yorker 31. augusta 1946, viac ako tri týždne po zhodení atómovej bomby na toto japonské mesto. Bol mu venovaný celý obsah novinového plátku, čo bola na tú dobu bezprecedentná udalosť. Text sleduje príbehy obyvateľov Japonska hodiny pred až rok po dopade bomby, ktorej následky ľudstvo dovtedy nepoznalo. John Hersey (nositeľ Pulitzerovej ceny) opisuje očami šiestich Japoncov, ako nová zbraň zmenila, zničila a ďalej poznačila životy bežných Japoncov. Nie vojakov, ale státisícov civilistov, ktorí priamo zomreli na mieste alebo na hrozné následky ešte desaťročia potom. Text je opisne veľmi silný a detailne podrobný a považuje sa za začiatok éry tzv. nového žurnalizmu.

This Is How Your Fear and Outrage Are Being Sold for Profit (17 minút, anglicky)

Fantastický článok o postupnej premene spravodajstva a správ za posledných sto rokov. Autor v ňom zrozumiteľne vysvetľuje, že kvôli nástupu internetu a sociálnych sietí je honba za ziskom jediným súčasným cieľom mnohých médií (i keď častejšie z existencialistických dôvodov, nie chamtivosti). Tomu musia nevyhnutne prispôsobovať obsah správ, ktorý má slúžiť primárne na prilákanie čitateľa, nie jeho informovanie. Článok obsahuje aj grafické znázornenie spôsobov modernej žurnalistiky (ak nerozumieš po anglicky, aj obrázky ti povedia veľa), akými sú  vyzdvihovanie negatívnych udalostí, zveličovanie a „emotizovanie“ správ. To postupne vplýva na čitateľa, ktorý si o svete, ľuďoch a udalostiach utvorí oveľa negatívnejší obraz, než aká je realita.

Why Facts Don’t Change Our Minds (20 minút, anglicky)

Výborný článok z New Yorkeru – prečo ľudský názor nezmenia ani vedecky dokázané a jasne prezentované fakty.

Jak číst víc a s větším potěšením (10 min, česky)

Publicista a knižný recenzent Michal Kašpárek (ktorý prečíta viac ako 50 kníh ročne) radí, ako čo najefektívnejšie prečítať čo najviac kníh a udržať si pritom minimálne všeobecný prehľad o všetkom, čo prečítaš. A vôbec to nesúvisí s rýchlosťou či spôsobom čítania. Skvelé rady.

Neuralink and the Brain’s Magical Future (510 minút, anglicky)

Tim Urban je asi najpovolanejší človek na svete na vysvetľovanie zložitých vecí zrozumiteľným a ľudským spôsobom. V článku popisuje blížiaci sa úplný prienik technológie do ľudského mozgu a čo to bude pre ľudí znamenať. Len na ilustráciu: medziľudská komunikácia len na úrovni myšlienok bez akéhokoľvek obmedzenia (cudzie reči, akákoľvek vzdialenosť). Neuveriteľné informácie a fakty nielen o tejto technológií, ale aj o fungovaní ľudského mozgu ako takého (už len preto sa oplatí článok prečítať). A taktiež náčrt tejto budúcnosti, ktorá sa očakáva o pár dekád. Že načo je to potrebné? 1) Ľudská reč ako nástroj komunikácie má už 50 000 rokov, 2) je STRAŠNE pomalá oproti komunikácii na úrovni myšlienok, 3) na digitálnej úrovni už dávno komunikujeme (nemáš predsa svoje digitálne ja na internete?), 4) s technológiami sme už definitívne spojený (každý nosí smartfón a ťažko funguje bez neho čo len deň). Že to nie je možné? Prvá taká technológia bola použitá v roku 1969. To bolo pred päťdesiatimi rokmi. Čo je dnes? Čítaj! Malé upozornenie: článok je OBROVSKÝ! Má okolo 38 000 slov a určite si vyhraď cca. 8 hodín na jeho prečítanie. Nebudeš však ľutovať, máš moje slovo.

The beginning of silent reading changed westerners‘ interior life (10 min, anglicky)

Do 17. storočia vyzeralo čítanie úplne inak. Čítalo sa výlučne nahlas, nakoľko čítanie „potichu“ bolo v blízkosti iného človeka neslušné. Prečo to tak bolo a aké osobnostné a spoločenské následky mal prechod k čítaniu, ako ho poznáme dnes? Výborný článok z kategórie „o tom som nemal ani šajnu“.

The Last Invention of Man (30 minút, anglicky)

Autor predstavuje svoju predstavu jedného z možných scenárov čo sa stane, ak vypustíme umelú inteligenciu do sveta. Číta sa ako kniha.

Tak, to bolo to naj z internetu minulého roka. Ak nechcete na ďalšie články čakať celý ďalší rok, follownite ma na Pockete.

Zdieľať: