Kategórie
názory

Prečo ísť bicyklom do práce (a ako sa pri tom nespotiť)

Bicykel som si kúpil asi pred šiestimi rokmi. Vedel som, že okrem nejakej-tej lesnej cestičky strávim 99% času na asfalte, voľba teda padla na krosový bicykel. To je taký ten, ktorý nemá ťažké pneumatiky horského brata ale ani nevyzerá tak „typicky mestsky“. Skrátka pekný bicykel s tenšími (no stále pomerne odolnými) gumami. Nie príliš lacný, aby sa na ňom jazdilo s dostatočnou ľahkosťou a komfortom, ale nie príliš drahý, keby padol za obeť nejakému nečestnému živlu. 450eur.

Najprv som len lietal ako víkendový víchor po hrádzi a jazdieval do samošky po chýbajúce potraviny. Potom som občas zabehol za kamošom do mesta, na kávu, či len tak na zmrzlinu. Pravidelne jazdievať do mesta som začal v roku 2011. Na jazykový kurz, dvakrát do týždňa. Spočiatku som mal obavy z hlavných ciest (cyklochodníky v Bratislave boli vtedy raritou). No po pár jazdách, ktoré som bezproblémovo prežil, som začal uvažovať aj nad každodenným dochádzaním do práce. A odrazu som nechcel chodiť nijak inak (predtým som jazdieval autom, takže komfort počas jazdy sa mi rozhodne nezlepšil). Prečo? Cestovať do práce na bicykli je super. Vážne. Ak odhliadneme od súčasných ekologických či módnych trendov a nebudeme brať do úvahy ani ekonomické náklady (či už osobné alebo spoločenské) bicykel vs. auto, ostanú nám dva hlavné dôvody:

  1. Značne pomôžete svojmu telu…Hoci sa niekoľko minútový presun bicyklom do práce nejaví ako plnohodnotná fyzická aktivita, čerstvý vzduch a ranný pohyb dokážu s neuveriteľnou efektívnosťou naštartovať váš krvný obeh a metabolizmus. Ten sa vám počas nasledujúcich hodín odmení zvýšenou produktivitou a dobrou náladou. A pracovné dni hneď vyzerajú inak, čím sa dostávame k druhému bodu.
  2. a svojej psychike.
    Dokážete si predstaviť, koľko stresu vyprodukujete počas jazdy v aute? Stojíte v dopravnej zápche, pomaly sa posúvate, rozčuľuje vás idiotské správanie okolitých vodičov, ubíja nekonečné krúženie na parkovisku (či poobede na sídlisku). Z toho plynie následné meškanie, nervózny šéf, ďalšie nabaľujúce sa udalosti, ďalší a ďalší stres. Vďaka tomu začínate deň nervózny. Jazda na bicykli toto nielenže eliminuje, ale z týchto dopravných neduhov sa budete naopak tešiť! Zápcha? Na bicykli vždy idete rýchlejšie ako autá (a ten škodoradostný pocit…). Problém s parkovaním? S bicyklom problém neexistujúci. Meškanie? Na bicykli vždy za rovnaký čas. Je to ako po rokoch zistiť, že svet má v skutočnosti o niekoľko farieb viac.

No nech má človek dôvodov a entuziazmu na rozdávanie, stále narazí na ten triviálny problém, ktorý je spojený s jazdou na bicykli. Potenie sa.

Mnohí túto alternatívu denno-dennej dopravy zavrhujú práve kvôli predstave, že do práce prídu mokrí a lepkaví. A namiesto toho, aby boli pozitívne nabudení, prídu mrzutí a rozčúlení a nikdy viac to neskúsia (lebo nie je nič horšie ako niekam prísť spotený a nemôcť s tým nič urobiť). A ako športovo založený človek, ktorého telo sa do športového režimu prepne už pri malom náznaku aktivity, som tak stál pred dilemou. Ako skĺbiť fantastický pocit zo začatku dňa s prirodzeným prejavom ľudského tela. Tak som začal skúmať a skúšať. Pokus-omyl. Občas sa nepodarilo, no onedlho pár vecí skutočne zabralo a problém prestával byť problémom.

Nehovorím, že moje tipy (pár z nich som nevymyslel, len „odkukal“) sú prevratné a že polovicu z nich už nepoznáte, ale zosúladenie všetkých dohromady vám môže pomôcť dosiahnuť práve to, že do práce začnete chodiť usmiati a pozitívne naladení.

Toto sú moje odporúčania:

  1. bicykel na ceste do práce je v meste vhodný predovšetkým na kratšie vzdialenosti (pod 10 kilometrov). Ak máte možnosť sa v práci osprchovať, vzdialenosť sa stáva neobmedzenou.
  2. ak sa rozhodnete pre dlhšiu vzdialenosť a nemáte v zamestnaní sprchu, je na mieste pouvažovať nad kombináciou MHD a bicykla*
  3. ak máte flexibilný pracovný čas, je lepšie ísť do práce na bicykli buď skôr (7:00) alebo z práce neskôr (18:00), kedy vás už neatakujú vysoké teploty
  4. dôležité pre “nepotenie sa” je udržiavať stály kardiorytmus, čo sa dá dosiahnuť dvoma zásadami (č. 5 a 6)
  5. zvoľte trasu, ktorá obsahuje čo najmenej zastavení a zosadnutí z bicykla; ako sú prechody z vozovky na chodník, nadchody, podchody, obrubníky, vyhnutie sa kopcom či nadmerne oblúkovým mostom a podobne
  6. udržujte tempo šliapania do pedálov, kedy ešte necítite námahu v stehnách, ale zároveň stále nešliapete príliš rýchlo. Ide o ideálne tempo a prevod, ktoré si po chvíli nájdete sami
  7. do práce na bicykli sa neponáhľajte, akonáhle zvolíte rýchle tempo a začnete prudšie šliapať, srdce sa prepne do “športového” módu, všetky ostatné rady sú zbytočné a pot máte zaručený
  8. radšej vyrazte o pár minút skôr, pohodovo sa presúvajte mestom a všimnete si pri tom aj jeho ranný rytmus, ktorý je často očarujúci
  9. ak nemáte v práci možnosť sprchy, ideálne cestujte v jednom tričku a po zaparkovaní bicykla sa prezlečte do druhého, dezodorant nie je tiež zlá voľba. Super vylepšovák je malý uteráčik (užitočné je doma jednu jeho polovicu namočiť), ktorým sa utriete/osviežite a na pracovnú dobu ho s tričkom prehodíte cez bicykel. Zaručujem vám, že takéto tričko či uterák vám nikto nezoberie.
  10. ak ste “oblekoví” zamestnanci, je to možno trochu náročnejšie, i keď ja som už šiel na bicykli aj v pukových nohaviciach a poltopánkach. Ide len o to, že na cestu si dáte tričko a po zaparkovaní sa prezlečiete do košele. Taktiež už existujú batohy, ktoré sú určené pre zloženie obleku a jeho transport na bicykli.

Ak nosíte do práce laptop/macbook či iné zariadenia podobných rozmerov, v súčasnej dobe to už nie je prekážkou. Nie, neodporučím vám prútený košík. Dnes už existujú mnohé tašky, ktoré sa dajú pripnúť namiesto riadidiel na zadné koleso.

*Dnes už cestovanie v MHD s bicyklom nie je taký problém ako voľakedy, keď nastúpiť s dvojkolesovým tátošom bolo možné iba cez víkendy. Môžete pokojne (a zadarmo!) s ním denne cestovať z práce aj do práce (isté obmedzenia tu však sú). Ak sa vám predstava každodenného úmorného nastupovania a vystupovania nepáči, bicykel sa dá zamknúť aj niekde v meste a po opustení MHD naň jednoducho presadnete (to už však závisí od lokality a vás, kde sa ho odvážite zamknúť). V takom prípade ho však nezabudnite zabezpečiť kvalitným U-zámkom.

Nemenej dôležité je každý večer si pozrieť predpoveď počasia na nasledujúce ráno, pretože vychytanie nejakého obláčiku je oveľa nepríjemnejšie, ako prísť spotený. Ja osobne používam Google WeatherChannel (najmä natívnu appku pre iPhone) alebo systém ALADIN od SHMÚ.

Policajtov sa taktiež netreba báť, pre nich sú cyklisti skoro neviditeľní a pokutu môžete dostať najskôr za to, že jazdíte po chodníku (ktorý, ak nie je cyklistický, nemáte na ňom prakticky čo hľadať). Problém môže byť, ak jazdíte aj za tmy, kedy potrebujete predné aj zadné osvetlenie (povinná výbava bicykla tu).

Čo sa týka jazdy samotnej, za posledné roky pribudlo v Bratislave veľa cyklochodníkov (ďalšiu mapku s veľa dobrými radami nájdete tu). Ale nebojte sa jazdiť aj po vozovke, hoci aj na hlavných ťahoch akými sú Gagarinova, Prievozská, Bajkalská, Vajnorská, oblasť Trnavského či Račianskeho mýta. Sám týmito ťahmi dennodenne jazdím a môžem povedať, že vodiči v Bratislave (čo sa môže zdať neuveriteľné), si v posledných rokoch na cyklistov zvykli a poslušne ich obchádzajú. Alebo aspoň spomalia. Mne osobne sa ešte za šesť rokov nestalo, aby ma niekto ohrozil alebo vytlačil z cesty (a možno som mal len šťastie). Ak sa bojíte kamiónov a autobusov, taktiež nie je dôvod, kamióny mestom nejazdia (teda nemali by) a vodiči MHD sú ohľaduplní. Ak sa na ceste cítite ohrození, trochu sa odpútajte od krajnice smerom ku stredu cesty a vodič začne dávať väčší pozor.

O zlepšujúcich sa podmienkach nehovoria len štatistiky. Keď som začínal jazdiť do práce, za týždeň som stretol dohromady možno päť cyklistov. Dnes? Minimálne dvadsať každé ráno. Či už je to úspechmi Petra Sagana alebo predvolebnými sľubmi toho či onoho mestského poslanca, osobne mi to je jedno. Ľudia začínajú chápať, čo v iných svetových metropolách chápu už roky. Stále sa zvyšujúci počet áut, nemeniaca sa infraštruktúra, nereformovaná MHD na jednej strane a trend ekologizácie, občianskej uvedomelosti, módy či úplne jednoduchej 2+2 logiky na strane druhej. To všetko má za následok neustále narastajúci počet cyklistov a rapídne sa zlepšujúcich podmienok pre nich nielen v súčasnosti, ale aj počas najbližších rokov. Dokonca aj na naše pomery.

Ak máte vlastné “vylepšováky”, podeľte sa o ne v komentároch a pomôžte tak aj ostatným.

Zdieľať: