Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Potreba trestať druhých

dĺžka článku: 2 minúty

Potreba potrestať druhých je bližšie spojená s ventiláciou vlastnej frustrácie, než s nápravou ich správania.

Posledných pár dní (ale vlastne aj rokov) sa snažím omotať hlavu okolo tejto životnej múdrosti. Je to jedna z tých vecí, ktoré mne samotnému hovoria viac, než by mi bolo milé. Naprávať správanie iných je prirodzenou inklináciou každého z nás. Nie z ľudomilstva k iným, ale z ochrany seba samého. Potrebu opraviť niekoho si viem ľahko zdôvodniť, dokonca aj presvedčením, že tomu druhému vlastne pomáham. Je to oveľa ľahšie než priznať si, že časť problému, ak nie rovno celý, môže byť na mojej strane. Lebo v tom prípade vznikne otázka:

Ak ventilujem frustráciu, z čoho som frustrovaný?

Táto otázka otvára tak hlbokú králičiu noru, že na jej konci počuť austrálsky prízvuk. Prečo som frustrovaný? Z čoho to pramení? Mohlo to byť tým a tým?

Povedzme, že ma trápi, že moje dieťa má radšej moju manželku ako mňa. Je ľahké si povedat‘ (a určite mi hneď napadne aspoň 5 príkladov), že je to preto, lebo je benevolentnejšia k pravidlám. Že nie je tak prísna, že netrestá tak tvrdo, nedodrží výhražku, hnevá sa krátko, dovolí viac sladkostí a podobne.

Ťažšie však je si položiť otázku, či netrávim priveľa času v práci a moje dieťa ma preto nie veľmi dobre pozná. Alebo z nej prichádzam podráždený a potom som naň bezdôvodne protivný. Zakazujem veci, lebo je to pohodlnejšie, ako ich potom upratovať.

Príkladov každý z nás pozná mnoho. Ľahké je obviniť vlastného rodiča, že uprednostňuje nášho súrodenca, než si položiť otázku, kvôli čomu máme potrebu dokazovať si pred ním vlastnú hodnotu.

Povedať si, že naše zviera je hlúpe, než to, že mi je ľúto obetovať čas a peniaze na jeho výcvik. A tak ďalej.

A ešte ťažšie je s tym niečo robiť. Ak si aj priznane, že „chyba“ predsa len môže byť na našej strane, desí nás predstava, že by sme s tým mali niečo robiť.  Niečo, čo nebude trvať krátko, nebude to príjemné ani bezbolestné. Viesť s partnerom debatu o rozdielnych pohľadoch na správnu výchovu. Otvoriť s rodičom 30 rokov blokovanú tému o potrebe uznania či vymeniť 100 euro a týždeň života za šancu, že nás tá blchavá príšera možno bude poslúchať.

 

Zaujal ťa text? Prihlás sa na odber RuFslettru a podobné kúsky dostaneš priamo do svojej schránky každú nedeľu.

Zdieľať: