Kategórie
faktografia produktivita recenzie kní­h zdravie

Matthew Walker – Prečo spíme

dĺžka článku: 6 minút
 

Ani jedna hodina spánku, ktorú stratíme, už nikdy nemôže byť nijak nahradená. Mám tvoju pozornosť? Dobre. Bude to ešte horšie…

Autor a prostredie v dvoch vetách
Matthew Walker je 45-ročný profesor na Univerzite v Berkeley a neurovedec zaoberajúci sa dopadmi spánku na život a zdravie človeka, je taktiež zakladateľom a riaditeľom Vedeckého centra pre ľudský spánok. Vo svojej knihe objasňuje vplyv spánku nielen na naše dlhodobé zdravie a imunitný systém, ale aj emočnú vyrovnanosť, vzdelávanie, pamäť a logické rozhodovanie.

Počul som o skvelej knihe o spánku. Potom som o nej čítal recenziu, následne bola spomenutá v článku, neskôr sa so zmienkami na ňu roztrhlo vrece tweetov. Kúpil som si ju a ostal som ohromený. Matthew Walker ako dlhoročný spánkový vedec ponúka hlbokú sondu do jedného z najdlhšej budovanej podstaty ľudského organizmu – spánku – a jeho vplyvu na život človeka. Spánok nie len samostatná časť dňa, ktorú si musíme odtrpieť, aby sme mohli zvyšok dňa fungovať normálne. Ide o komplexný proces, vďaka ktorému nám je vôbec umožnené po zvyšok dňa normálne fungovať.

Na spánok sa totiž v modernej dobe pozerá ako na niečo zlé. Zabíjač času, vďaka ktorému nestihneme alebo nemôžeme dlhšie robiť veci, ktoré nás skutočne bavia a napĺňajú. Veľa ľudí by privítalo, keby mal deň viac hodín, no keďže to nie je možné, ukrajujú si ich zo spánku. Firmy otvorene vyzdvihujú jedincov, ktorí veľa pracujú a menej spia pred tými, ktorí sú v práci obyčajných 8 hodín.

Ľudské bytosti sa behom iba sto rokov odklonili od biologicky podmienenej potreby dostatočného spánku. Potreby, ktorú evolúcia zdokonaľovala 3 400 000 rokov, aby prispela naším zásadným životným funkciám.

Je pravda, že spánkom človek strávi desaťročia svojho života. Mnohí si hovoria, že šesť hodín spánku je preňho dostatok. Pritom zdravý jedinec potrebuje 7-9 hodín spánku. A pod spánkom sa myslí skutočný spánok, nie doba od ľahnutia si do postele po zazvonenie budíku. Zoberme si, že ak ležíme 7 hodín v posteli, z toho nám 15 minút (priemer) trvá zaspávanie a počas spánkového cyklu sa niekoľkokrát prebudíme na tak krátky okamih, že si to nepamätáme. Takéto okamihy tvoria priemerne 10% z nočného spánku. Takže zo siedmych hodín v posteli je v skutočnosti menej ako šesť hodín reálneho spánku.

Desať dní po pravidelných šiestich hodinách spánku za noc stačilo k navodeniu stavu zodpovedajúcemu tomu po dvadsiatich štyroch hodinách bez spánku… Ani tri dostatočne prespané zotavné noci (t. j. viac nocí, než má samotný víkend) nestačí po týždni nedostatočného spánku k obnoveniu schopností na normálnu úroveň.

Kniha je rozdelená do mnohých kapitol, z ktorých každá sa zaoberá jedným aspektom spánku alebo bežného života, ktorý má vplyv na spánok alebo spánok má vplyv naň. Postupne sa tak dozvedáme o reálnom vplyve kofeínu, alkoholu, používaní mobilných zariadení po zotmení, kvalite a kvantite jedál či fyzickej fyzickej aktivity na spánok. Dozvieš sa, prečo a ako pitie kávy 8 hodín pred zaspaním negatívne ovplyvňuje spánok. Rovnako akékoľvek množstvo alkoholu 6 hodín pred spánkom či zariadenie s displejom menej ako dve hodiny pred spánkom.

Za prvé po [večernom] čítaní na iPade prichádzali jedinci o značné množstvo REM spánku. Za druhé po nočnom používaní iPadu sa účastníci prebúdzali menej odpočinutí a boli behom dňa ospalejší. Za tretie u užívateľov iPadu sa objavilo deväťdesiat minútové oneskorenie v náraste hladiny melatonínu [spánkového hormónu, pozn.] aj niekoľko dní po tom, čo používanie iPadu ustalo.

Niektoré kapitoly sa zase, naopak, zaoberajú nedostatkom spánku a jeho vplyvu na logický úsudok, emočnú vyrovnanosť, schopnosť šoférovať a mnoho ďalších. Tieto kapitoly obsahujú veľa perál, často z intervalu prekvapivých až po dych vyrážajúce. Ostal som úprimne prekvapený, že takmer neexistuje oblasť denného fungovania človeka, ktorá by nebola negatívne ovplyvnená nedostatkom spánku. A druhá vec, následky fungovania v dlhodobej spánkovej deprivácii sú oveľa vážnejšie, ako by som bol tipoval. Navyše nejde o len akési domnienky, ale všetky vážne závery sú podložené štúdiami, pokusmi či experimentami na ľuďoch.

Počet autonehôd spôsobených ospalosťou presahuje množstvo nehôd zavinených užívaním alkoholu a drog. Opití šoféri často pomaly brzdia a neskoro robia úhybné manévre. Keď však človek zaspí alebo je v mikrospánku, prestane reagovať úplne.

Pri nedostatočnom spánku konzumovali rovnaké osoby o tristo kalórií denne viac…

Spánok pod vplyvom alkoholu je rozkúskovaný a pretkaný nespočtom krátkych prebudení. Spánok navodený alkoholom nie je súvislý, a tak nie je ani osviežujúci… Za druhé, alkohol je jedným z najsilnejších známych tlmičov REM spánku.

Následne sa autor presunie z krátkodobých dopadov nedostatku spánku na tie dlhodobé. Zdravotné, imunitné a duševné poruchy spôsobené dlhodobým nedostatkom spánku. Jedna štúdia preukázala, že obmedzenie spánku už jednu noc na štyri hodiny zničilo v porovnaní s plnohodnotným osemhodinovým spánkom sedemdesiat percent imunitných buniek v imunitnom systéme. Nedostatok spánku má dokázateľné následky na náš neskorší zdravotný stav. Jednoducho povedané – čím menej spánku, tým kratší život.

Hlavné príčiny chorôb a úmrtí vo vyspelých krajinách… napríklad srdcové choroby, obezita, demencia, diabetes a rakovina – majú zhodnú preukázateľnú príčinnú súvislosť s nedostatkom spánku.

Zarážajúce je, ako málo o našom spánku vieme. Dlhé roky som si myslel, že podobné prehlásenia sa musia týkať len osôb, ktoré spia celý život 4-5 hodín denne. Potom autor poukáže na niečo tak jednoduché, ako je každoročná zmena času.

Marcový prechod na letný čas pre väčšinu ľudí na severnej pologuli znamená, že prídu o jednu hodinu spánku. Ak dáte do tabuľky milióny nemocničných záznamov, čo vedci urobili, zistíte, že deň po tomto zdanlivo triviálnom úbytku spánku nasleduje desivý výskyt srdečných príhod. Funguje to prekvapivo v oboch smeroch. Na jeseň, keď sa na severnej pologuli posunie čas dopredu a my získame hodinu spánku naviac, miera srdcových príhod v nasledujúcom dni prudko poklesne. Podobný princíp nárastu a poklesu sa dá vysledovať tiež u mnohých dopravných nehodách.

Kniha však nie je negatívnym výpočtom všetkých strašných vecí, čo nás pri nedostatku spánku čakajú alebo prikázaniami, ktorých dodržiavanie obmedzí radosti a potešenie v našich životoch, hoci sa to z predchádzajúcich odsekov tak určite javí.

Druhá polovica knihy je naopak venovaná fascinujúcim veciam. Nájdeme v nej vysvetlenie, ako funguje mozog pri prechode z bdelosti do spánku a naopak. Prečo mozog paralyzuje všetky svaly počas toho, keď snívame. Ako snívame, čo sa pri tom deje s našim mozgom, pamäťou, zážitkami a spomienkami, či sny majú nejaký význam, prečo sa v nich objavujú abnormálne a bizarné kombinácie miest a ľudí, prečo si sny nepamätáme, hoci snívame každú noc. Ako sny zmierňujú traumy a bolestivé spomienky a podnecujú kreativitu. Ako sa menia spánkové vzorce počas ľudského života, prečo sú novorodenci v noci hore, ako by bol deň, prečo tínedžeri zaspávajú a budia neskôr ako dospelí a prečo ranná výučba má negatívny vplyv na ich mozgový rozvoj. Jedna fascinujúca kapitola sa zaoberá najzvláštnejšími chorobami spôsobenými narušeným spánkom. Napríklad fatálnou familiárnou insomniou – stavom, kedy človek už do konca života nezaspí. Kniha taktiež obsahuje množstvo informácií a užitočných rád o tom, ako dobre zaspávať, zdravo spať a budiť sa svieži a odpočinutý.

Hoci spánok nepredstavuje samostatnú vednú disciplínu a v mnohých prípadoch neexistujú ani exaktné a zaužívané postupy, autor v knihe ponúka zanietený pohľad profesionála milujúceho svoju prácu na tento biologický fenomén. Niektoré jeho prehlásenia či tvrdenia sú síce ovplyvnené jeho osobným názorom či presvedčením viac, ako by bolo nutné, ale vo väčšine prípadov podkladá svoje prehlásenia faktami, číslami a štúdiami.

Krátke zhrnutie
Matthew Walker na 416 stranách odkryje čitateľovi všetky známe a neznáme zákutia spánku a ľudského mozgu fungujúcim s jeho dostatkom alebo nedostatkom. Ide o jednu z najlepších faktografických kníh, ktorá sa mi za posledné 2-3 roky dostala do rúk a rozhodne obsahuje najviac užitočných informácií pre každodenný život (nielen) o spánku.

Túto knihu si kúp, ak:

  • reálne spíš 6 alebo menej hodín denne,
  • zaujíma ťa z dlhodobého hľadiska vlastné zdravie (teda nielen spánok),
  • máš pocit, že sa tvoj spánok v posledných rokoch zhoršil a nie si si úplne istý, prečo (pravdepodobne to nie je vekom).

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • si spokojný so stavom svojho života a nemáš prílišnú potrebu z dlhodobého žiť zdravšie,
  • nespávaš dostatočne a nemáš záujem to zmeniť,
  • nemáš rád, keď „fajčiarovi vytýkajú rakovinu spôsobovanú fajčením“.

Knihu si môžeš kúpiť napríklad v Martinuse v tlačenej (13,31€) alebo elektronickej (10,49€) podobe.

Zdieľať: