Kategórie
myšlienky z RuFslettra

Karanténa

dĺžka článku: 1 minúta

Odborníci hovoria – a my na to prídeme počas najbližších mesiacov tou ťažšou cestou –  že hlavným problémom počas krízy nie je nedostatok potravín, materiálneho vybavenia či podozrievavé pohľady na ulici, ale zvyšujúca sa psychická záťaž spôsobená izoláciou a/alebo samotou.

A práve toto je čas, v ktorom je nutné apelovať na ľudí, že žijeme vo fantastickej dobe. Spomeň si na národné krízy z minulosti – v ktorých bolo našim starým rodičom prikázané odísť do vojny a našim rodičom ísť do väzenia či odísť na dlhé obdobie zo zamestnania. Od nás sa chce len to, aby sme doma sedeli na riti.

V nie až tak dávnych časoch sociálne odlúčenie znamenalo skutočnú sociálnu izoláciu. Dnes to znamená len fyzickú izoláciu, ale stále trvajúcu sociálnu párty. Predstav si byť v karanténe počas čierneho moru, bez možnosti s kýmkoľvek sa porozprávať alebo čo i len vedieť, kto z tvojho okolia je ešte nažive a kto už nie. A nemať žiadne informácie o tom, čo sa deje vo svete.

Dnes máme všemožné múdre zariadenia, ktoré nám umožňujú byť stále vo vizuálnom kontakte s našimi blízkymi. Môžeme sa zapojiť do rozmanitých diskusií a sekcií komentárov na internete. Sami môžeme tvoriť a písať a oslovovať svet. Môžeme na nich čítať stotisíce kníh, pozerať milióny hodín kinematografie a dokonca si aj priamo pred dvere objednať tých 100 kíl múky, ryže a cestovín, ktorými budeme kŕmiť mole najbližšie roky.

John Holt zvykol hovorievať, že skutočnou skúškou inteligencie nie je všetko to, čo vieme, ako robiť, ale ako sa budeme správať, keď nevieme, čo robiť.

Ostaň doma, ostaň zdravý, ostaň inteligentný.

 

Zaujal ťa text? Prihlás sa na odber RuFslettru a podobné kúsky dostaneš priamo do svojej schránky každú nedeľu.

Zdieľať: