Kategórie
faktografia recenzie kní­h

Åsne Seierstad – Jeden z nás: Príbeh o Nórsku

dĺžka článku: 4 minúty

Príbeh o Nórsku je príbehom o Andersovi Breivikovi. Človeku, ktorý v roku 2011 zabil v Osle a na ostrove Utøya 76 ľudí. Kniha, s ktorej kúpou som dlho váhal a ani po nej som ju dlho nevedel otvoriť. Napokon som sa do nej pustil. A to isté odporúčam urobiť aj tebe.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Åsne Seierstad je nórskou reportážnou žurnalistkou, ktorá sa preslávila opismi každodenného života vo vojnových zónach Kábulu, Bagdadu a Groznom. V knihe Jeden z nás sleduje detstvo, život a presvedčenie, ktoré viedlo Andersa Breivika k teroristickým činom, ako aj príbehy o mladých ľuďoch, ktorí sa ocitli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. A v neposlednom rade je to príbeh o krajine, v ktorej úcta k ľudskej bytosti, nech už je akákoľvek, prevyšuje všetky ostatné emócie.

Cieľom knihy nie je vysvetliť či obhájiť Breivikovo konanie! To aby som veci uviedol na pravú mieru hneď na začiatku. Åsne dodržala zlaté pravidlo reportážnej žurnalistiky: opísala skutočnosť a necháva na čitateľovi, aby si na ňu utvoril vlastný názor. Skutočným cieľom knihy je skúsiť pochopiť. Pochopiť, ako a prečo Breivik vyrástol v človeka, ktorým sa stal, na základe akcýh podnetov nadobudol svoje presvedčenie a ako sa k nemu postavila nórska spoločnosť.

Príbeh začína jeho matkou. Spočiatku som prevrátil oči a pomyslel som si, že autorka jednoducho musela naplniť minimálny počet strán. Ako sa však ukázalo, žurnalistka mala príbeh dopodrobna vymyslený a skvele posplietaný z jednotlivých nitiek, lebo práve matka hrala v Breivikovom živote najhlavnejšiu úlohu. Nasleduje jeho detstvo, tínedžerské obdobie vzdoru, priateľstvá, zmeny názorov a neskôr vstup do dospelosti. Vôbec som napríklad nevedel, že Breivik sa vydal na cestu samostatnosti ako úspešný podnikateľ, ktorý dokázal zarobiť milióny nórskych korún!

Príbeh má ideálny pomer rýchlosti a spádu, dynamickosti a opisov, faktografie a beletrizácie. Neunavuje, nenudí, prirodzene plynie, až som si musel pripomínať , že nečítam beletriu, ale skutočný príbeh. Stránky sa z tohto pohľadu otáčajú prakticky samé, no čitateľa zároveň ženie očakávanie nevyhnutného, ktoré už pozná z médií.

Apropo médiá. Jeden z nás poskytuje úplne iný obraz, než aký nám poskytli naše aj svetové médiá počas ich krátko trvajúceho záujmu o túto tragédiu. Zdôrazňujem, že nijak nesúhlasím s tým, čo Breivik vykonal, ale táto kniha mi oproti mediálnemu obrazu „monštra v ľudskom tele“ dala možnosť Breivika pochopiť ako človeka, ktorý bol normálny, príčetný a, ako hovorí názov, jeden z nás. Sám Breivik sa nikdy neusiloval o to, aby ho označili za nepríčetného, čím by sa vyhol väzeniu. Práve naopak, jeho najväčšou obavou bolo, že by ho označili za psychicky narušeného.

Kniha nehovorí len o jedinom Nórovi, ale aj o nórskej spoločnosti. Miestami bolo až neuveriteľné, ako civilizovane sa spoločnosť k Breivikovi postavila, od policajtov bezprostredne po jeho zatknutí, rodičov a obetí počas súdneho procesu až po jeho súčasné väznenie. Niekde na pozadí hlavnej dejovej linky sa tak odohráva ďalší príbeh – príbeh o Nórsku. O krajine, ktorá si kladie otázku, na základe čoho sa rozhodol jeden z ich vlastných takto konať, či sú ich presvedčenia a hodnoty správne a ako z tejto udalosti vyrásť ako celok na nový stupienok.

Príbeh o Nórsku je ako príbeh z iného sveta. Miestami som mal problém uveriť, že čítam o realite. Či už o reálnych ľudských životoch, ktoré vyhasli v knihe tak brutálne, ako v skutočnosti: „Následne ho strelil do zátylku. Strelil tak každého do radu, aby si bol istý, že sú mŕtvi.“ O mužovi, ktorý usmrtil 76 ľudí, hoci so zabíjaním ako takým nesúhlasil. O spoločnosti, ktorej reakciou na tieto udalosti nebola pomsta. Ale aj o autorke, ktorá mala možnosť zničiť človeka a to, čo vykonal, namiesto toho však ponúkla ostatným možnosť utvoriť si vlastný názor.

Krátke zhrnutie:

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku na malom počte strán objasňuje veľkú udalosť. Objasňuje preto, lebo vnáša svetlo tam, kde naše vedomosti nenazreli alebo tápajú v tme. Hovorí o živote a činoch vraha, jeho obetí, ale aj celej nórskej spoločnosti pred, počas a po tejto tragickej udalosti. Poskytuje hneď na niekoľkých úrovniach prierezový pohľad na modernú spoločnosť a udalosti v nej, ako aj význam jednotlivca. Ide o zlatý kúsok na poli reportážnej žurnalistiky.

Kúp si knihu, ak:

  • máš záujem pochopiť jeden z nedávnych teroristických činov v Európe, spáchaný priamo Európanom,
  • ťa zaujíma škandinávska spoločnosť, spôsob jej života a zmýšľania,
  • chceš sa dozvedieť, aký je rozdiel medzi obrazom utváraným médiami a cieľom pravej žurnalistiky.

Kniha sa ti nemusí až tak páčiť, ak:

  • nemáš rád explicitné opisy usmrtenia ľudí,
  • nemáš rád žurnalistickú literatúru.

Príbeh o Nórsku si môžeš kúpiť ako paperback (13,29€) alebo ako e-knihu (10,95€).

Chceš vedieť, keď napíšem recenziu na ďalšiu skvelú knihu? Prihlás sa na odber RuFslettra a dozvieš sa to ako prvý!

Zdieľať: